Petőfi Sándor és Sopron

PETŐFI SÁNDOR

Neve elválaszthatatlanul összefonódott a március tizenötödikei eseményekkel. Azt vajon tudtad róla, hogy Sopronban is járt? 

Ő volt Sopron legnevezetesebb közlegénye, aki 1839. szeptember 6-án lépett be a báró goldnerfalvi Gollner Alajos tulajdonában lévő gyalogezredbe, és hat évi szerződést írt alá. A költő rövid ideig hordta a zöldhajtókás, sárga pitykés, frakkszabású egyenruhát. Betegsége miatt 1841. februárban felmentették a szolgálat alól, és obsittal elbocsátották, majd 1841. március elején elhagyta Sopront. Soproni tartózkodásának nyomait emléktáblák őrzik.

Petőfi Sándor Általános Iskola kapubejárata felett van egy emléktábla. Ezen épület helyén állt az a kaszárnya, ahol Petőfi katonáskodott 1839-40 telén, ahogy az a feliratán olvasható.

Ama bizonyos régi kaszárnya épület már nem látható. A soproni Liszt Ferenc múzeumban őrzik Hauser Károly festményét, mely megörökítette az  utókornak.

A városban még két helyen található táblával jelölt emlékhely, mely Petőfi katonai éveihez kötődik.

A másik tábla valószínű 1948-ban került az Újhelyi ház néven ismert három homlokzatú épület falára, megjelölve a helyet, ahol Petőfi katona ideje alatt a valamikori posta épület előtt őrt állt. Itt fedezte fel Schätzel Mihály soproni ügyvéd a faköpeny alatt olvasgató fiatal katonát, akit nemcsak ennivalóval, hanem szellemi táplálékkal, olvasnivalóval is ellátott. A jelenlegi épület lebontott házak helyére épült, melyek egyike volt az a bizonyos posta épület.

A II. Rákóczi Ferenc utcában volt a diáktanya ahol gyakran találkozhatott barátaival, líceumi diákokkal valamint unokafivérével Orlai Petrics Somával. Itt múlatta idejét szerdán és szombaton délután, amikor kiszabadult a kaszárnyából. Az itt töltött órák igazi testi és lelki felüdülést jelentettek számára.

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

14 + egy =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .